Čína vs. Filipíny

Kurzy v tomto utkání nabraly poměrně zajímavý směr, za což mohou první zápasy ve skupině. Před tím, než se odehrálo první utkání, tak se na Čínu dalo sázet v průměru za kurz 1.15, případně na mnou hraný AH -0.75 bylo zhruba 1.25. Nyní máme na výhru Číny přes 1.55 a na AH -0.75 zhruba 1.70, a to už mi přijde jako hodně hratelný kurz.

Pro porovnání kurzů, v přátelském utkání, které se hrálo rok a pár měsíců zpět bylo na Čínu k nalezení v průměru 1.20 a vyhrála 8-1. Neříkám, že čekám podobný výsledek, ale výhra by zde pro Čínu měla být povinnost.

Ta se v prvním zápase potkala s Kyrgyzstánem, který porazila 2-1. Po poločase prohrávala 0-1, ale nakonec dokázala otočit, což může být solidní mentální vzpruha. Kyrgyzstán je v rámci Asie hodnocen jako 12. nejlepší tým (Filipíny jsou jako 21. tým v Asijském žebříčku). Čína v tomto zápase byla favorit a kurzy na její výhru nebyly vyšší než 1.50. Co se týče statistik, tak byly dost vyrovnané, držení míče 54%-46%, střely celkem 9-10.

Filipíny se v prvním zápase dost držely, anebo spíš jen Jižní Korea neměla dostatek štěstí a hrála příliš profesorsky. Nutno dodat, že Korejci ještě nenastoupili v plné síle, chybělo 6 hráčů, kteří by za normálních okolností nastoupili v základní sestavě (např. Son). Duel skončil 0-1 pro Jižní Koreu a rozhodla ho branka v 67. minutě. Držení míče bylo 82%-18% pro Korejce, na střely pak Korejci vyhráli 16-6 (5-2 na branku).

Co se týče Číny, tak ta patří v rámci Asie na 4. místo v žebříčku a rozhodně se tak dá řadit mezi favority na titul. V prvním zápase určitě neukázala to nejlepší, ale vyhrála a to je hlavní. V tom týmu je každopádně velký potenciál, protože pro fotbal se v této zemi dělá hrozně moc a hráčům z domácí soutěže zajisté pomáhají ve zlepšování se také drahé zahraniční posily, jenž přináší velikou kvalitu do této ligy. Navíc se do čínského fotbalu pumpují velké finanční zisky, mají tam pravidla omezující zahraniční hráče v týmu i pravidla, že musí nastupovat mladí hráči. Tým je postaven z hodně zkušených hráčů, kteří patří k tomu nejlepšímu v rámci domácí soutěže. Někteří borci si vyzkoušeli i angažmá v Evropě, v poměrně zajímavých klubech, jako je Celtic, Schalke 04, Benfica. Nejvíce hráčů je tam pak z nejlepších domácích celků Guangzhou Evergrande a Beijing Sinobo(sponzor Slavie).

Filipíny patří až do třetího sledu, co se úrovně týmu v Asii týče. Můžeme je řadit k týmům, jako je Indonésie, Myanmar, Singapur, Malajsie atd. Což jsou mimochodem týmy, které Kyrgyzstán dokázal v letošních přípravných zápasech porážet (5-1 Myanmar, 1-0 Malajsie, 1-0 Indonésie - tu porazili na konci roku 2017, v rámci poháru AWSTC). Filipíny mají družstvo poskládané výhradně z hráčů, kteří působí v domácí lize, ale dost si jich zahrálo v různých soutěžích po Evropě v dřívějších letech, případně okusilo atmosféru v mládežnických evropských reprezentacích. Z aktuálního výběru už v Evropě působí jen trojice - brankář Mendoza (Horsens), obránce Sato (Sepsi) a Strauß (Aue). Dále tam pak najdeme pár hráčů, hrajících v Thajsku, nebo v Malajsii. Byť jejich tým vypadá papírově zajímavě, tak srovnávat s Čínou ho nelze. Filipínci se primárně utkávají s týmy, jako Laos, Bangladéš, Nepál, Singapur, Vietnam a na ty vyspělejší týmy narazí jen výjimečně a nutno dodat, že už i Vietnam je nad jejich síly, který je před tímto turnajem porazil 3x v řadě, A to je Čína kvalitou ještě úplně jinde, než právě Vietnam.

Filipíny startují na tomto turnaji poprvé, což je samo o sobě úspěch a nemají tu žádné přehnané ambice, splněno mají. Na straně druhé Čína, ta fotbalem žije a láskou k němu se netají ani jejich prezident. Ten je od malička fanouškem fotbalu, propaguje ho, kde se dá a sní i o tom, že Čína jednoho dne vyhraje MS a proto se tam do fotbalu hrnou obrovské peníze a je tak i téměř až povinností, si s trpaslíkem, jako jsou Filipíny, poradit.

Náš tip je tedy výhra Číny v AH -0.75 za kurz 1,67.