Austrálie vs. Sýrie

Na Asian Cupu nás čekají ve skupině B závěrečná utkání, ve kterých půjde o postup. V našem vybraném duelu se střetne favorizovaná Austrálie se Sýrií. Oba celky zatím na tomto turnaji nepředvádějí to, co se od nich čekalo. O Sýrii se mluvilo jako o černém koni turnaje, ale nyní je na pokraji vyřazení. Austrálie zase jako favorit hrubě nezvládla úvodní duel se slabým Jordánskem.

Celkově byl duel s Jordánskem pro oba celky šokující. Outsider skupiny totiž v úvodním duelu porazil Austrálii 1:0, aby si následně vyšlápl i na Sýrii 2:0. Zde jen pro porovnání statistika zápasy – Austrálie vs. Jordánsko, držení míče 78%-22%, střely 19:10, na bránu 6:6, rohy 9:2. Sýrie vs. Jordánsko, držení míče 65%-35%, střely 12:18, na bránu 4:5, rohy 3:5.

Následně se oba týmy utkali i s Palestinou, a zde už jsou výsledky naprosto rozdílné. Austrálie v důležitém duelu zvítězila 3:0 – držení míče 68%-32%, střely 17:3, na bránu 6:0, rohy 11:0. To Sýrie uhrála s Palestinou pouze remíze 0:0, i když hrála prakticky 25 minut v přesilovce o jednoho hráče – držení míče 66%-34%, střely 13:5, na bránu 4:0, rohy 6:1.

Co se týče situace s postupem, tak ta vypadá takto. Jordánsko už má postup jistý a v případě prohry s Palestinou, Austrálie si to rozdá o 2. místo právě se Sýrií, ale v lepší výchozí pozice je právě celek Socceroos. Naopak Sýrie musí jít do zápasu naplno a potřebuje nutně zvítězit. Teoreticky by ji na postup z 3. Pozice stačila i remíza, ale hrát na ní a čekat na výsledky ostatních skupin nedává moc smysl.

Austrálie bude v zítřejším duelu postrádat obránce Sainsburyho (PSV), který bude stát za dvě žluté karty, ale jinak mají kádr prakticky nejsilnější, co mohou mít.  V brance je Ryan z Brightonu, v obraně nejspíše bude Bechich (PSV), Milligan (Hibernian), Degenek (Al-Hilal) a trochu překvapivě Grant (Sydney). V záloze je Irvine (Hull), Mabil (Midtjylland), Rogic (Celtic), Luongo (QPR) a v útoku primárně dvojice Leckie (Hertha) a Kruse (Bochum). Navíc je tam i hodně alternativ, co mohou nastoupit nebo pozvednou hrát – Ikonomidis (dříve Lazio), Apostolos Giannou, který dříve hrál i za Řecko, Andrew Nabbout (loňský nejlepší střelec A-League), Jamie Maclaren (Hibernian), Mustafa Amini (dříve Dortmund). Ten tým je na papíře hodně silný, což i dokázal v zápase s Palestinou, který měl pevně pod kontrolou. Úvodní selhání bych už nyní nebral moc vážně a nedokážu si představit, že by Austrálie ve skupině znovu zaváhala, když navíc ani nemá jistý postup ze skupiny.

Sýrie – tady se ten celek nemůže vůbec rovnat tomu, co má za možnosti Austrálie. V Sýrii nalezneme jen jedno hráče, který hraje fotbal v Evropě, tím je Mohammed Osman (hraje v Holandsku), zde překvapivě nepatří do základní sestavy. Zbývající hráči - Gabriel Somi (MLS), Aias Aosman (druhá německá) nebo nejlepší aktivní střelec za národní tým Firas Al Khatib vůbec nejsou v nominaci. V ní tak najdeme pouze hráče z domácí soutěže, pak např. zástupce z Libanonu, Ománu, Jordánska, Bahrajnu nebo Iráku, což výkonnostně vůbec nejsou konkurence schopné soutěže s Austrálií. Navíc mimo hru je Osama Omira (31/5), který se na turnaji zranil. Ovšem nejdůležitější věc, která v táboře Sýrie udála je odvolání zkušeného trenéra Bernda Stange. Tento Němec zde trénoval více než rok a dostal Sýrii na tento turnaj. Místo něj po porážce s Jordánskem převzal tým Fajr Ibrahim, takže těžko s jakou sestavou vůbec Sýrie naběhne a co to s nimi udělá.

Viděl jsem sestřihy obou týmů ve všech zápase na turnaji a nedokážu si představit, čím by Sýrie mohla Austrálii překvapit. Prakticky nic nefunguje, záloha není schopná připravit větší šance, a když už se nějaká naskytne, tak útočníci všechny trestuhodně zahodí. Navíc Sýrie hrozila především ze standartních situací, která si Austrálie dokáže pohlídat, když má navíc výškovou převahu. Austrálie naopak hraje hezký kombinační fotbal, v úvodním duelu s Jordánskem měli velkou porci smůly, ale proti Palestině se už ukázalo, že je tam ta potřebná kvalita.

Sýrie nemůže zítřejší zápas vypustit, musí otevřít hru, což naší analýze jen prospěje. Proto volíme výhru Austrálie v AH -1.