Irák vs. Vietnam

Tady nám přijdou kurzy nastaveny o něco výše, než by reálně měly být. Dle našeho názoru je tomu tak hlavně proto, že Vietnam zažívá velmi dobré období, které vyústilo v nedávnou výhrou na Suzuki Cupu 2018. On i pohled na odehrané zápasy za poslední měsíce vypadá hodně dobře, jenže je nutné se podívat i na kvalitu soupeřů - reprezentace jako Laos, Myanmar, Filipíny, Kambodža, Malajsie atd. jsou týmy, které patří v Asii mezi ty slabší a podprůměrné. Pro porovnání kvality Iránu a Vietnamu se lze podívat na kurzy z kvalifikace na MS z roku 2015 a 2016. Tam měl "doma" (neutrální půda) Irák kurzy na výhru zhruba 1.20 a venku měl 1.40. Je třeba říct, že v těchto zápasech měl Vietnam rozhodně zkušenější výběr, než ten, který hraje zde.

Vietnam zde má nejmladší tým na turnaji (hned za nimi je jejich soupeř Irák, který má průměr o rok vyšší). Jak už bylo řečeno, jejich tým je z veliké části tvořen hráči z kategorie U23, do které spadá hned 16 hráčů z výběru, který na tento turnaje Vietnam povolal. To samozřejmě znamená, že většina z nich toho za seniorskou reprezentaci odkopala jen minimum a takto veliký turnaj zažijí všichni hráči prakticky poprvé. Nejcitelnější ztráty v nominaci jsou absence těchto hráčů - Nguyễn Văn Quyết (54/13) – nejlepší aktivní střelec v reprezentaci, Nguyễn Anh Đức (32/11) – oba dva hlavní útočníci. Dále chybí záložník Đinh Thanh Trung (29/2) a Vũ Minh Tuấn (16/5) nebo mladý obránce Vũ Văn Thanh (16/2). Když se podíváme na současnou nominace na turnaj, tak se v ní nachází pouze jediný hráč, kteří za reprezentaci vstřelil více branek než trojice Nguyễn Văn Quyết, Anh Đức a Minh Tuấn, která zde chybí. Hráči jsou pouze z domácí soutěže – pouze brankář Đặng Văn Lâm fotbalově vyrůstal v Rusku a momentálně je jediný hráč mimo domácí soutěž – chytá v Thajsku. V záloze je ještě Lương Xuân Trường, který si vyzkoušel ligu v Koreji, ale odehrál tam pouze 6 zápasů. V celé nominaci je pouze 7 fotbalistů, kteří mají v reprezentaci odehráno více než 15 utkání.

Irák patří kvalitou o úroveň výše. V minulém roce přišel nový trenér Srečko Katanec ze Slovinska, který trénoval reprezentace Slovinska, Makedonie nebo třeba řecký Olympiakos, takže má dostatek trenérských zkušeností na tento turnaj a finální část přípravy jemu, i týmu, vyšla na výbornou - porazili 2-1 Čínu a 1-0 Pákistán (oba zápasy odehráli už v Kataru, kde se turnaj koná). Jak jsme již psali výše, i oni mají celkem mladý tým, ale většina těch hráčů toho má v reprezentaci odehráno více než dost. Navíc hned několik hráčů působí nebo působilo v Evropě - Dhia Putros (Hobro/Dánsko), Ali Faez (Turecko/nyní Katar), Rebin Sulaka (Švédsko/nyní Katar), Osama Rashid (Santa Clara/Portugalsko), Yasin Ghani (Švédsko, nyní Katar), Ali Husni (Turecko) a Ali Adnan Kadhim, což je asi největší hvězda v reprezentaci, protože hraje italskou Sérii A za Atalantu Bergamo. Je tam ještě zkušený obránce Ahmed Ibrahim hrající v Kataru (80 zápasů v reprezentaci) nebo Human Tariq a Bashar Resan (dříve Fenerbahce), kteří hrají ligu v Íránu, která má na tuto část světa dobrou úroveň. Pak ještě útočnici Hussein Ali, který hraje v Kataru a Ayman Hussein, který hraje v Tunisku. V nominaci chybí Mohannad Abdul-Raheem (44/12), případně v záloze Kamel a Meram (hrající za Columbus v MLS).

Ještě rychlé porovnání obou týmů. Žebříček FIFA – Irán 88. místo a Vietnam 100. pozice. Rozdíl je však v ELO rankingu – Irán 63. pozice a Vietnam až na 124. příčce. Vietnam na Asian Cupu hrál naposledy v roce 2007, před tím dokonce v roce 1960. Irák je zde po 8. Např. v roce 2007 dokonce tento prestižní turnaj vyhrál na posledním turnaji v roce 2015, byl na 4. místě.

Další zajímavostí pro tip je určitě i podnebí. Hraje se v SAE, kde je počasí přece jen jiné než ve Vietnamu. Většina hráčů z Iráku hraje ligu v Kataru nebo soutěže ve stejném podnebním pásu, ve kterém leží SAE, navíc zde již absolvují dlouhý přípravný kemp, což je další výhoda oproti Vietnamu.

Tady zkrátka vidíme favorita jasného a tím je Irák. Oba týmy mají mladé výběry, avšak zkušenosti i kvalita, jsou vyšší na straně Iráčanů.

My hrajeme AH-1 na Irák za kurz 1,75.