Austrálie vs. Uzbekistán

Dnešním dnem pokračuje osmifinále na Asian Cupu a my jsme si vybrali zápas mezi výběrem Austrálie a Uzbekistánu.

Musím říct, že dlouho jsem o analýze na Austrálii přemýšlel, ale potom, co na ně stoupl kurz k dnešní hranici, je jednoduše hrát musíme. Ono celkově jsou v rámci tohoto turnaje pohybu kurzů zajímavé a z 99% vůbec nic neznamenají.

Opravdu netuším, proč by Austrálie z tohoto duelu neměla vzejít jako postupující země. Celkově ten boom, co se fotbalu týče v zemi je velký, o čemž svědí i tamní liga, která jde nahoru. Austrálii navíc pomohl i přesun z OFC právě do AFC, kde již nějaký ten rok hraje. Od té doby se ji podařilo na tomto turnaji získat 2. místo v roce 2011 a z posledního ročníku (2015) navíc obhajují zlato. V tomto období se jim navíc podařilo hned 4x v řadě probojovat na MS ve fotbale (předtím tam byli pouze v roce 1974). Tým Austrálie určitě není tak silný, jako býval dříve – skončil Cahill a Jedinak. Pro zranění chybí Mooy (Huddersfield) nebo Boyle (Hibernian), přesto má trenér Arnold pro mě jeden z nejsilnějších výběrů, které zde na šampionátu jsou k mání.

Austrálie by měla do utkání nastoupit z následující sestavou – V bráně bude opora Ryan (53/0 - Brighton). Obraná čtveřice bude znovu v tom nejsilějším – Ridson a Sainsburgy chyběli v posledním duelu ve skupině. Risdon (14/0 – WS Wanderers), Sainsbury (44/3 – PSV), Degenek (23/1 – Al Hilal), Behich (33/2 – PSV).  Co se týče záložní řady, tak zatím dle všech zápasů hraje Austrálie 4-2-3-1. Na post dvou defenzivních hráčů jsou tam tři možnosti – Milligan (77/6 – Hibernian),  Luongo (42/6 – QPR) nebo Irvine (28/3 – Hull City). Jako ofenzivní střední záložník bude hrát zkušený Rogic (45/9 – Celtic) a na křídlech je dvojice mladých hráčů Ikonomidis (10/2 – Perth, dříve Lazio) a Mabiů (7/4 – Midtjylland). V útoku je MaClaren (11/1 – Hibernian. Dobrou zprávou je, že na střídačce už je konečně připraven Leckie (59/9 – Hertha Berlín), takže ten určitě může přijít povzbudit útok, pokud bude potřeba.

Austrálie cestou na turnaj a v něm odehrála celkem 7 duelů. V rámci přípravných duelů si hladce poradila s Kuvajtem 4:0, s Libanonem 3:0 a Ománem 5:0 a remizovala s Jižní Koreou 1:1 (v tomto duelu byla Austrálie jasně lepším týmem). V rámci turnaje si připsala překvapivou porážku 0:1 s Jordánskem, poté porazili 3:0 Palestinu a následně 3:2 Sýrii. Ve všech zápasech byla vždy Austrálie lepším týmem a nastupovala prakticky v podobné sestavě, v jaké by měla zítra vyběhnout.

Na druhé straně je Uzbekistán. To je taková trošku neznámá. Tým vůbec nevypadá nebezpečně, ale na druhou stranu dokáží občas potrápit lepší soupeře. V jejich historii je největší úspěch 4. místo na Asian Cupu v roce 2011 (v semifinále prohráli s Austrálií 6:0) a vítězství U23 na Asian Cupu v roce 2018, ale z toho týmu je tu minimální počet hráčů a už vůbec ne v základní sestavě. Na posledním Asian Cupu v roce 2015 již byli na 8. místě.

V porovnání s Austrálií navíc ta sestava nevypadá vůbec tak dobře. Navíc trochu překvapivě chybí několik opor z minulých let – Denisov (72/1), Haydarov (86/1), Turunov (49/5) nebo Sergeev (43/11). Základní sestavy by pro souboj s Austrálií měla vypadat takto – V brance Nesterov (104/0 – domácí soutěž), v obraně Shorakmedov (33/0), Krimets 32/2), Ismailov (94/3), Zoteev (19/1) nebo případně Tukhtakhodjaev (60/1) – všechno co jsou hráči nad 30 let z domácí soutěže. Zde jsem zvědavý na jejich souboje s rychlostními křídly Austrálie, věřím, že např. Ikonomidis bude dělat této obraně velké starosti. V záloze by měla hrát tato sestava – Ahmedov (92/17 – Šanghaj), Shukurov 23/2 – Al Sharjah), Masharipov (16/2),  Sidikov (9/1) a Khamdonov (9/0 – Machačkala). V útoku to nejspíše bude Shomurodov (30/9 – Rostov, který zde již střelil tři branky).

U týmu Uzbekistánu je největší problém nezkušenost záložní řady i díky absenci zkušených borců, navíc je tam převážná většina hráčů ze slabé domácí soutěže. Nabízí se tam ještě Musaev (20/0, který hraje v Japonsku), ale ten zatím nedostává od trenéra prostor. Stejně jak jako útočník Rashidov (46/13, který hraje v Portugalsku). Ten však zklamal v prvním duelu a od té doby nastupuje Shomurodov.

Uzbekistán také s přípravnou a základní skupinou odehrál 7 duelů a je nutné říct, že sestava se dost měnila a myslím, že sám trenér nenašel optimální složení. Zajímavé je srovnání duelů s týmy, které potkala i Austrálie. Libanon 0:0 a Jižní Korea 0:4 v přátelských duelech (vždy byl Uzbekistán horší) nebo výhra zde na turnaji 2:1 nad Ománem, kdy byl Omán také jasně lepším týmem.

Když to sečteme – Austrálie je tým, který by měl bojovat o vítězství a krom jednoho zaváhání s Jordánskem hraje dobře. Jejich tým sice býval silnější, ale i tak mají 90% hráčů, kteří mají zkušenosti z elitních evropských soutěží. Na druhé straně je sice nevyzpitatelný Uzbekistán, ale dle mého ne tolik silný, jako dříve, který naopak staví převážně na hráčích z domácí soutěže, která je hrozná a navíc nemá ten nejsilnější možný tým.

Nečekáme lehký duel, ale v tomhle kurzu se Austrálie musí hrát. Případně se i nabízí alternativa na nějaký over na branky, případně over branek přímo u Austrálie.