WS Wanderers - Wellington Phoenix

Původně jsem tento zápas chtěl dát do VIP, ale nakonec jsem usoudil, že mu nevěřím na tolik, abych jej tam vložil.

Jedná se utkání 12. kola australské A-League mezi celky WS Wanderers a Wellington Phoenix. Já v tomto duelu nechápu tu přehnanou favorizaci domácího celku, jelikož na papíře vypadají oba týmy prakticky podobně, ale vše ostatní hraje pro hostující výběr.

Pojďme se nejdříve podívat na holá fakta – WS Wanderers jsou v tabulce až 8. místě se ziskem 9 bodů z 11 duelů.  Domácí výběr si v tomto roce připsal pouze dvě vítězství, a to sice proti absolutně posledním Central Coast Marines a trochu překvapivě právě proti Wellingtonu Phoenix na jejich domácím hřišti – možná právě proto je dnes takový kurz k dispozici. Jenže to už je hodně dávno, bylo to teprve 3. Kolo a od té doby se Wellington Phoenix hodně zvednul – nyní táhne šňůru 6 zápasů bez prohry, a to například porazil venku Sydney FC (3. tým soutěže – pouze dvě prohry) nebo remizoval s Melbourne Victory (2. tým soutěže). Každopádně Wellington má dobré období – celková bilance 4-4-3 stačí zatím pouze na 6. Místo se 16 body, ale toto postavení už zaručuje playoff a pokud budou The Nix v těchto výkonech pokračovat, tak by se v něm měli udržet, což by se stalo poprvé od sezony 2014/15.

Welington Phoenix byl v posledních sezonách špatný tým, končil na konci tabulky, ale toto léto se povedlo pár zajímavých přestupů. Je to nová jednička z Polska Filip Kurto (10/0), který chytal dlouhé roky v Holandsku za Rodu, Excelsior nebo Dordecht.  Do obrany přišel zkušený Steven Taylor (11/1), který má za sebou 11 sezon v Premier League v dresu Newcastlu. V záloze je španěl Mandi (11/1), který prošel akademií Realu Madrid (ten bohužel do tohoto zápasu nenastoupí). Polák Kopczynski (7/0) z Legie Varšava. Do útoku se vrátil Australan David Williams (10/2), který hrál v Dánsku a Maďarsku nebo je tu Ir Sheridan, který má za sebou angažmá v nejvyšších soutěžích ve Skotsku, Polsku, Bulharsku nebo na Kypru. Všechno výborné posily. Navíc se podařilo udržet nejlepší hráče z loňské sezony – útočník Krisha (letos 11/5) – odešli pouze obránci Galloway (22/0), Rossi (15/0), Mullen (18/1) – což ovšem Welingtonu spíše pomohlo. Ze zálohy zmizel Chorvat Paracki, Srb Ljujič nebo  McGlinchey a z útoku Srb Kaluđerović. Všechno to však spíše byli průměrní hráči, které nahradili mnohem lepší posily.

U Wanderers bude hlavní problém v tom, že chybí stoper Risdon, který je s reprezentací. Problémy hlásí i další obránce a stavební kámen z loňské sezony Raúl Llorente, který má letos odehráno pouze 470 minut – k dispozici by měl být, ale nad jeho startem visí otazník.  Jediným novým hráče do obrany, který v létě přišel je Němec Ziegler, ale ten má zatím pouze 5 odehraných zápasů a Tarek Elrich, ten má sice 11/0, ale např. v loňské sezoně odehrál za Adelaide pouze 121 minut. Záloha je postavena hodně na mladých hráčích - Doherty přišel z Adelaide, loni tam měl pouze 601 minut – letos zde hraje základ. To samé Keanu Baccus, letos už má více minut, než v loňské sezoně – oba mají 20 let. Jediným starším hráčem je v záloze Němec  Baumjohann – 31 let, posila z Brazílie, kde hrál loni druhou ligu, ale dohromady odehrál pouze 270 minut. Na tento zápas je nově povolaným Australan Kwame Adzenyina Yeboah, který před pár dny přestopil z 3. Německé ligy. Těžko říct, jestli nastoupí v základní sestavě, ale sehraný se spoluhráči moc nebude. V útoku je pak novým hráčem mladík Kamau (11/1) – také už má více minut než v minulé sezoně za Melbourne City a
Fitzgerald, který taktéž přišel z Melbourne City.

U domácích jsou odchody znát mnohem více – zkušeny obránce Thwaite (21/1) je pryč.Argentinec Carrusca (Galatasaray), Australan Luštica (16/0 – šel do Evropy) Japonec Kusukami (zpět v Japonsku), Australan Baccus (20/0 – dříve hrál ve Francii) nebo mladý talent Ikonomidis (dříve Lazio) – tito všichni hráči opustili záložní řadu Wanderers.  Z útoku odešel Španěl Carmona (20/2 – dříve Osasuna nebo Betis), Santaleb (bývalý nejlepší střelec ligy) a zkušený
Bridge (21/4). Odchody jsou pro domácí tým opravdu citelné a prakticky žádný dobrý přestup se v Sydney nepovedl – převážně mladí hráči, kteří v loni paběrkovali nebo veteráni, kteří také nehráli. Jediné plus je udržení Orioala (loni 25/15) – letos zatím 11/5. Věřím však, že si na něj Welington Phoenix dokáže najít recept.

Náš tip – Neprohra Wellingtonu Phoenix za 1,70.